Πρόγραμμα Δράσεων Ancient Greece and China: Comparative Approaches / Αρχαία Ελλάδα και Κίνα: Συγκριτικές προσεγγίσεις

Ancient Greece and China: Comparative Approaches
Αρχαία Ελλάδα και Κίνα: Συγκριτικές προσεγγίσεις
  • 13-14 February | Hybrid workshop / υβριδικό εργαστήριο
"Health and Healing in Ancient Greece and China"

In collaboration with the Centre for Bioethics & the Museum of Medicine, School of Medicine, University of Crete / Σε συνεργασία με το Εργαστήριο Βιοηθικής και το Μουσείο Ιατρικής Κρήτης, ΙατρικήΣχολήΠΚ
Venue: Multiple Activities Room UCRC / Αίθουσα Πολλαπλών Δραστηριοτήτων ΚΕΜΕ-ΠΚ (Εβ3)
  • 3 April 20:00-21:30 | Colloquium
Gary Ostertag (The Ichan School of Medicine at Mount Sinai, CUNY Graduate Center)
“True Contradictions in the Laozi?”

Venue: Department of Philosophy and Social Studies, Σ1 Room / Τμ. Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών, Αίθουσα Σ1
  • Open Classes / Ανοιχτα μάθηματα

Venue: Deparment of Philology, Conference room / Αίθουσα συνεδριάσεων Τμήματος Φιλολογία

27 April 17:30-20:30
In collaboration with the Postgraduate Programme "Classical Studies" (Dept. of Philology) & UCRC / Σε συνεργασία με το ΠΜΣ "Κλασικές Σπουδές" (Τμ. Φιλολογίας) & το Ερευνητικό Εργαστήριο Κλασικών Σπουδών (ΚΕΜΕ-ΠΚ)
Yuri Pines (Hebrew University of Jerusalem)
"China's fa Thinkers ("Legalists"): Thinkers, Ideology, Impartial Standards"
  • 15 May 12:00-15:00
Hybrid workshop / υβριδικό εργαστήριο
"Ruling and Teaching in Socrates and Confucius"
Speakers:
Zhonghe Liang (Sichuan University)
Francesca Pentassuglio(“Sapienza” University of Rome)
Matt Walker (Yale-NUS College)
Οι παραπάνω δράσεις εντάσσονται στο υποέργο «Δράσεις του Πανεπιστημίου Κρήτης για την προώθηση της συγκριτικής εξέτασης του αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» της Πράξης «Προώθηση μελέτης αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» του επιχειρησιακού προγράμματος "Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση»
For information please contact: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.