Εργαστήριο Νευροψυχολογίας

Διευθύντρια: Στέλλα Γιακουμάκη , Καθηγήτρια Κλινικής Νευροψυχολογίας

Το Εργαστήριο Νευροψυχολογίας στοχεύει στην προαγωγή της έρευνας και της εκπαίδευσης νέων επιστημόνων στη Νευροψυχολογία. Προς επίτευξη του σκοπού του, το Εργαστήριο αναπτύσσει ερευνητικά πρωτόκολλα και εκπονεί ερευνητικά έργα είτε με αποκλειστική συμμετοχή των μελών του είτε σε συνεργασία με άλλα εργαστήρια, ερευνητικά και ακαδημαϊκά κέντρα της Ελλάδας και του εξωτερικού. Επίσης, διοργανώνει ή συμμετέχει στη διοργάνωση εκπαιδευτικών προγραμμάτων, συμποσίων, συνεδρίων, διαλέξεων και άλλων επιστημονικών εκδηλώσεων με στόχο την εκπαίδευση αλλά και τη μετάδοση της επιστημονικής γνώσης για καίρια ζητήματα από το πεδίο της Νευροψυχολογίας στην πανεπιστημιακή κοινότητα και το κοινωνικό σύνολο.

Τρέχοντα ερευνητικά έργα

1. Η Διάρκεια των Επιδράσεων Εγγύς και Απομακρυσμένης Μεταφοράς μετά από Εξάσκηση της Επιτελικής Μνήμης Εργασίας στον Άνθρωπο και σε Μύες: Αλληλεπιδράσεις με Γνωρίσματα Άγχους και Σχιζοτυπικά Χαρακτηριστικά

ΕΥ: Στέλλα Γιακουμάκη, Χρηματοδότης: Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας Πανεπιστημίου Κρήτης

Περιγραφή: Η εξάσκηση της επιτελικής μνήμης εργασίας, μίας μορφής γνωστικής εξάσκησης, έχει προταθεί ως μία αποτελεσματική μέθοδος για τη βελτίωση της (εγγύς μεταφορά) καθώς και άλλων γνωστικών λειτουργιών με κοινό νευροανατομικό υπόστρωμα (απομακρυσμένη μεταφορά). Σε προηγούμενη μελέτη μας, η ομάδα μας βρήκε ότι η εξάσκηση της επιτελικής μνήμης εργασίας βελτίωσε σημαντικά τη γνωστική ευελιξία σε νεαρούς ενήλικες και σε μύες και ενίσχυσε τη λειτουργική και δομική ευπλαστότητα των συνάψεων στον εγκέφαλο. Κατά την παρούσα μελέτη διερευνάται (α) η διάρκεια των επιδράσεων μεταφοράς, (β) οι πιθανές επιπτώσεις των γνωρισμάτων άγχους και των σχιζοτυπικών χαρακτηριστικών στις επιδράσεις μεταφοράς και (γ) οι διαφορές μεταξύ διαφορετικών ηλικιακών ομάδων ως προς τα οφέλη της εξάσκησης της επιτελικής μνήμης εργασίας.

2. Η σχέση των σχιζοτυπικών γνωρισμάτων προσωπικότητας με τη γνωστική και συναισθηματική λειτουργικότητα σε ομάδες υψηλού κινδύνου για διαταραχές στο φάσμα της σχιζοφρένειας

ΕΥ: Στέλλα Γιακουμάκη, Χρηματοδότης: Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας

Η μελέτη εστιάζει στη διερεύνηση των επιδράσεων των σχιζοτυπικών χαρακτηριστικών επί της γνωστικής και τη συναισθηματικής λειτουργικότητας ανθρώπων που διατρέχουν αυξημένο κίνδυνο για την εκδήλωση διαταραχών στο φάσμα της σχιζοφρένειας. Ο κεντρικός στόχος της μελέτης αφορά στη διερεύνηση των σχέσεων μεταξύ αντιληπτικής, παρανοειδούς, αρνητικής, και αποδιοργανωτικής σχιζοτυπίας και ενδοφαινοτυπικών δεικτών στο φάσμα της σχιζοφρένειας σε συγκεκριμένες πληθυσμιακές ομάδες (δηλαδή, διαφορετικές ομάδες με υψηλά σχιζοτυπικά χαρακτηριστικά αποκλειστικά σε μία από τις προαναφερθείσες σχιζοτυπικές διαστάσεις). Η μελέτη περιλαμβάνει (α) μία επιμέρους μελέτη επανεξέτασης, η οποία ολοκληρώθηκε, και ανέδειξε τη σταθερότητα των νευροψυχολογικών ελλειμάτων στις προαναφερθείσες ομάδες σε διάστημα 4 ετών και (β) μία συγχρονική επιμέρους μελέτη, στην οποία διερευνώνται οι επιδράσεις των διαφορετικών σχιζοτυπικών διαστάσεων στην αναγνώριση των συναισθημάτων και την πλαγίωση των λειτουργιών, εξετάζεται το ερώτημα κατά πόσο οι επιδράσεις των σχιζοτυπικών διαστάσεων επί θερμών και ψυχρών γνωστικών λειτουργιών είναι άμεσα συγκρίσιμες και μελετάται η αντιστοιχία της γνωστικής-αντιληπτικής σχιζοτυπίας με την «υγιή» σχιζοτυπία.

3. Μνημονικές Λειτουργίες και Σχιζοτυπικά Χαρακτηριστικά: Ελλείμματα της Μνήμης Πλαισίου και της Επαναπαγίωσης, Νευρωνικά Σύστοιχα, και Ενημερωμένη Παρέμβαση

ΕΥ: Δέσποινα Αντύπα, Χρηματοδότης: Πανεπιστήμιο Κρήτης

Η μελέτη στοχεύει στην περιγραφή συγκεκριμένων νευροψυχολογικών παραμέτρων σε ανθρώπους από τον γενικό πληθυσμό με διαφορετικά επίπεδα σχιζοτυπίας, όπως προσδιορίζονται με το μοντέλο των τεσσάρων παραγόντων. Ειδικά, (α) μελετώνται μνημονικές λειτουργίες, όπως οι ικανότητες μνήμης πλαισίου και συσχετίσεων, και η επαναπαγίωση, (β) σχεδιάζονται πειραματικές δοκιμασίες για τη διερεύνηση των νευρωνικών σύστοιχων των ενδεχόμενων μνημονικών ελλειμμάτων και (γ) σχεδιάζεται πιλοτική μελέτη με στόχο τη διαμόρφωση ενημερωμένης παρέμβασης αποκατάστασης για ασθενείς σε αρχικές φάσεις διαταραχών στο φάσμα της σχιζοφρένειας.