Εργαστήριο Μελέτης Γλώσσας και Λογοτεχνίας στην Εκπαίδευση

Διευθύντρια: Παρασκευή Θώμου
Ιστοσελίδα:  ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΕΛΕΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ & ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ | Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης Π.Κ.
Στόχοι :
-να ερευνά ζητήματα Γλώσσας, Λογοτεχνίας και Ιστορίας
-να ερευνά θέματα εκπαίδευσης σχετικά με τη Γλώσσα, τη Λογοτεχνία και την Ιστορία
-να καταρτίζει και να εκπαιδεύει εκπαιδευτικούς σε θέματα Γλώσσας, Λογοτεχνίας και Ιστορίας
-να αναπτύσσει εκπαιδευτικό υλικό
Τρέχοντα Ερευνητικά Έργα
Compilation of a thesaurus of phrasal patterns of Greek (10641)
Coordinator: Paraskevi Thomou
Special Account of Research, University of Crete

Purpose of the research project is to compile a dictionary of phrasal patterns of Modern Greek, a Greek Constructicon. The dictionary is to be used for educational purposes related to the teaching of Greek as a second language.

Teach for Integration
Επιστημονικός Υπεύθυνος: Γιώργος Ανδρουλάκης, ΠΤΔΕ Πανεπιστημίου Θεσσαλίας
Επιμορφωτικό πρόγραμμα για την εκπαίδευση και την ενσωμάτωση παιδιών με μεταναστευτικό και προσφυγικό υπόβαθρο
Unicef , Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

Οπτικοακουστικό Αρχείο Ελληνικής Προφορικής & Τοπικής Ιστορίας
Υπεύθυνος: Εμμανουήλ Χαλκιαδάκης
Σκοπός του Αρχείου είναι η καταγραφή, διάσωση και αξιοποίηση μαρτυριών ανθρώπων που έζησαν σημαντικά ιστορικά γεγονότα της σύγχρονης εποχής: Μάχης της Κρήτης, περίοδο της Ναζιστική Κατοχή, Δικτατορία, Εξέγερση του Πολυτεχνείου, Τουρκική Εισβολή στην Κύπρο.