Εργαστήριο Κοινωνικής Ανάλυσης και Εφαρμοσμένης Κοινωνικής Έρευνας

Διευθυντής:  Ζαϊμάκης Γιαννης, zaimakis@uoc.gr, τηλέφωνο Εργαστηρίου: 2831077471
Ιστοσελίδα:  https://sociology.soc.uoc.gr/ekaeke/

To Εργαστήριο Κοινωνικής Ανάλυσης και Εφαρμοσμένης Κοινωνικής Έρευνας συμβάλει στην ανάπτυξη ερευνητικών και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που συνδέονται με τις σύγχρονες τάσεις των κοινωνικών επιστημών και κινείται στους ακόλουθους άξονες:

• Διεξαγωγή βασικής και εφαρμοσμένης κοινωνικής έρευνας σε σημαντικές περιοχές των κοινωνικών και ανθρωπιστικών επιστημών και κάλυψη διδακτικών αναγκών που αφορούν την έρευνα στο Τμήμα Κοινωνιολογίας.
  • Δημιουργία βάσεων δεδομένων που αφορούν την επιστημονική τεκμηρίωση στη μελέτη κοινωνικών φαινομένων που μπορούν να αξιοποιηθούν από φορείς άσκησης κοινωνικής πολιτικής για τη διαμόρφωση ορθολογικών και κοινωνικά δίκαιων πολιτικών.
  • Διοργάνωση επιστημονικών διαλέξεων, ημερίδων, θερινών σχολείων, σεμιναρίων, συμποσίων συνεδρίων και παρουσιάσεις βιβλίων και συναφών επιστημονικών εκδηλώσεων που συνδέονται με τα ερευνητικά αντικείμενα του Εργαστηρίου.
  • Συνεργασία με κέντρα ερευνών και ακαδημαϊκά ιδρύματα της ημεδαπής και αλλοδαπής που έχουν συναφείς στόχους.
Τρέχοντα Ερευνητικά Έργα

«Έρευνες εμπειρογνωμοσύνης για την υποστήριξη του Παρατηρητηρίου Κοινωνικής Ένταξης της Περιφέρειας Κρήτης» (2020-2023). Επιστημονικά Υπεύθυνος: Ζαϊμάκης Ιωάννης- Χρηματοδότηση Περιφέρεια Κρήτης και το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο

Το Περιφερειακό Παρατηρητήριο Κοινωνικής Ένταξης Κρήτης, αφορά στη δημιουργία ενός δικτύου ή μηχανισμού που θέτει ως προτεραιότητα την παρακολούθηση των κοινωνικών παρεμβάσεων σε περιφερειακό/τοπικό επίπεδο, την ανάδειξη τοπικών αναγκών και προκλήσεων, την αποτύπωση των χωρικών διαστάσεων της φτώχειας, της αποστέρησης και του αποκλεισμού, την καταγραφή και παρακολούθηση στατιστικών στοιχείων κοινωνικών φαινομένων και την τροφοδότηση του Εθνικού Συντονιστικού Μηχανισμού (στο επίπεδο του αρμόδιου Υπουργείου Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης & Κοινωνικής Αλληλεγγύης) με κρίσιμα δεδομένα της Στρατηγικής της Περιφέρειας Κρήτης.

2. Δράσεις ενάντια στις επικίνδυνες συμπεριφορές, την παραβατικότητα και τη χρήση ουσιών από εφήβους. Παρέμβαση στο άτομο, την οικογένεια, το σχολείο, την κοινότητα. Χρηματοδότηση Περιφέρεια Κρήτης. Επιστημονικά Υπεύθυνος: Νικολέτα Ράτσικα. Συνεργασία με το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Κοινωνικής Έρευνας και Κοινωνικής Εργασία του ΕΛΜΕΠΑ

Το έργο αφορά δράσεις πρόληψης, ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τις επικίνδυνες συμπεριφορές και την παραβατικότητα νέων και ανηλίκων στους Δήμους Γόρτυνας, Φαιστού και Ανωγείων με παρεμβάσεις στη σχολική κοινότητα, σε γονείς, μαθητές και καθηγητές.