Εργαστήριο Διδακτικής Άσκησης και Εκπαιδευτικής Έρευνας
Διευθύντρια: Κατερίνα Δαλακούρα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Τμ. Φ.Κ.Σ.

Στόχοι

Αρχικά το Εργαστήριο είχε κύριο σκοπό την εξυπηρέτηση των φοιτητών των τριών τμημάτων της Φιλοσοφικής Σχολής του Π.Κ. σε θέματα της Διδακτικής τους Άσκησης στα σχολεία. Ο σκοπός αυτός έχει διατηρηθεί μέχρι και σήμερα, αλλά έχουν προστεθεί κι άλλοι που αφορούν ευρύτερα τη διερεύνηση εκπαιδευτικών θεμάτων συγχρονικά αλλά και ιστορικά και τα θέματα φύλου. Έτσι, το Εργαστήριο σήμερα στοχεύει στην υποστήριξη ερευνητικών προγραμμάτων που αφορούν τη σχολική Παιδαγωγική (θέματα Αναλυτικών Προγραμμάτων και Διδακτικής), και την Ιστορία της Εκπαίδευσης και τα ζητήματα Φύλου στην Εκπαίδευση.

Επιστημονικές Δράσεις
  • Επιστημονικό Συμπόσιο με θέμα: Ορίζοντας την εκπαιδευτική έρευνα-δράση στην Ελλάδα: Στην προοπτική διαμόρφωσης μιας επαγγελματικής κοινότητας εκπαιδευτικών ερευνητών, που διοργάνωσε το Τμήμα Φ.Κ.Σ. του Π.Κ., το Τμήμα ΤΕΑΠΗ του ΕΚΠΑ και το CARN (Collaborative Action Research Network), στο Ρέθυμνο στις 27 Ιουνίου 2015.
  • 2ο Πανελλήνιο Συμπόσιο για την Έρευνα-Δράση με θέμα: Ζητήματα, Συγκρούσεις και Προοπτικές, Φλώρινα, 1-2 Απριλίου 2017 (σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας και το ΕΚΠΑ).
  • Διοργάνωση του ετήσιου Συνεδρίου του Δικτύου CARN του 2017 στο Ρέθυμνο (Πανεπιστημιούπολη Γάλλου), 20-22 Οκτωβρίου. Ιστοσελίδα Συνεδρίου: https://carnreth2017.wixsite.com/carn
  • (σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Ιστορικών της Εκπαίδευσης, και το Παιδαγωγικό Τμήμα Προσχολικής Εκπαίδευσης του Παν/μίου Κρήτης) Πανελλήνιου Επιστημονικού Διημέρου, με θέμα “Ιστοριογραφία της Ελληνικής Εκπαίδευσης: Επανεκτιμήσεις και προοπτικές", 2 και 3 Νοεμβρίου 2012, Πανεπιστημιούπολη Γάλλου, Ρέθυμνο.
  • Οργάνωση Ημερίδας Ενημέρωσης (22 Σεπτεμβρίου 2010) στο πλαίσιο του προγράμματος Πρακτικής Άσκησης
  • Οργάνωση Ημερίδας με θέμα Ο κόσμος της λόγιας και εκδότριας Κορνηλίας Πρεβεζιώτου – Ταβανιώτου (Κωνσταντινούπολη 1878-Αθήνα 1964), 13 Δεκεμρίου 2014, Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών.
  • Οργάνωση Ημερίδας με τίτλο Κυψέλη: Ψηφιακή ερευνητική βάση δεδομένων: Ο γυναικείος Τύπος στον Οθωμανικό χώρο (1845-1922), 28 Νοέμβρη 2015, Ινστιτούτο Μεσογειακών Σπουδών, Ρέθυμνο.
  • Διοργάνωση Συνεδρίου-Γραμματειακή και Διοικητική Υποστήριξη του Διεθνούς Συνεδρίου «Αναστοχαζόμενοι την Έρευνα Δράση σε Έναν άνισο κόσμο: Μία εναλλακτική προοπτική προς τη Δημοκρατία». Οκτώβριος, 2017.
  • Έκθεση Women’s Press-Women of the Press: Women’s Periodicals and Women Editors in the Ottoman Space. Οργάνωση: Τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου. Ρέθυμνο, 9-11 Νοεμβρίου 2018. Υπεύθυνοι οργάνωσης: Αναπληρώτρια καθηγήτρια Κατερίνα Δαλακούρα, Αναπληρωτής καθηγητής Νίκος Βαφέας.
  • Διοργάνωση και συμμετοχή της 1ης ημερίδας με τίτλο: «Η σεξουαλική αγωγή γέφυρα για τη σεξουαλική υγεία», Υπό την αιγίδα του Δήμου Ρεθύμνου και τη συμμετοχή του Τμήματος ΦΚΣ, Παν/μίου Κρήτης. Ρέθυμνο, 4 Σεπτέμβρη, 2019.

Οργάνωση διεθνών Συνεδριών (Panels) & Workshops:

• Οργάνωση Workshop  με τίτλο Women’s Social and Political Experiences in Modern and Contemporary Balkans, Rethymno, 10 June 2015.
  • Οργάνωση panel με τίτλο Women’s Journals in the Ottoman and post-Ottoman Balkans (19th and early 20th centuries): Social Inequalities and Feminisms, στο συνέδριο που οργανώθηκε από την International Federation for Research in Women’s History (IFRWH) Αmsterdam 22-28 Αυγούστου 2010.
  • Οργάνωση panel με τίτλο «Women writers from the Ottoman territories during the 19th c», στο 21st Conference of COMITÉ INTERNATIONAL DES ÉTUDES PRÉ-OTTOMANES ET OTTOMANES (CIEPO), που οργανώθηκε από  Research Centre for the Humanities of the Hungarian Academy of Sciences and the Department of Turkish Studies, Oriental Institute, Eötvös Loránd University, Budapest, Hungary, 7-11 October 2014.
  • Οργάνωση διεθνούς πάνελ με τίτλο Collaboration Across Boarders: feminism(s), nationalism and politics in Interwar Balkans, για το διεθνές συνέδριο THE CAMPAIGN FOR WOMEN’S SUFFRAGE:
    NATIONAL AND INTERNATIONAL PERSPECTIVES, 31st August –1st September 2018, University of Portsmouth, UK.
  • Οργάνωση Ημερίδας με θέμα: Κυψέλη: Ψηφιακή ερευνητική βάση δεδομένων - Ο γυναικείος Τύπος στον οθωμανικό χώρο (1845- 1922). Π.Μ.Σ. Εκπαιδευτική Θεωρία, Ιστορία και Πολιτική, Τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ρέθυμνο 28 Νοεμβρίου 2015. http://www.fks.uoc.gr/_/pw/events/kypseli/
  • Οργάνωση Έκθεσης-Συνεδρίου Women’s Press-Women of the Press: Women’s Periodicals and Women Editors in the Ottoman Space. Οργάνωση: Τμήμα Φιλοσοφικών και Κοινωνικών Σπουδών Πανεπιστήμιο Κρήτης, Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου. Ρέθυμνο, 9-11 Νοεμβρίου 2018. http://ottomanwomenspress.fks.uoc.gr/?q=node/5